Google vás může „zapomenout“ v EU, jinde už tuto povinnost nemá

Pokud požádáte Google o odstranění informací o vaší osobě, neznamená to ještě, že budou odstraněna skutečně všude. Internetovému gigantu takto do jisté míry vyšel vstříc Evropský soud. Google a další internetové služby se musely od roku 2014 řídit podle legislativy, která byla označovaná jako „právo na zapomenutí“. Na základě toho mohli uživatelé zažádat, aby takřka zmizeli z internetu, tedy aby byla vymazána všechna jejich data. Nebylo však jednoznačné, zda se toto nařízení vztahuje pouze na EU, nebo i na ostatní země.

V EU můžete být úspěšní, jinde už ne

Nyní už je jasno. Právo na zapomenutí se omezuje pouze na členské státy EU. Soud takto rozhodl ve sporu Googlu s Francií, která v roce 2016 pokutovala Google za to, že odmítl vymazat citlivé údaje, na něž odkazovaly jeho vyhledávače po celém světě. Jako důvody soud uvedl mimo jiné i to, že jiné státy po celém světě mají zcela jiné standardy ochrany osobních údajů, a proto není možné takový postup vymáhat globálně. Lidé se tedy nadále budou moci na Google obracet se žádostmi o odstranění pouze těch údajů, které najdou vyhledávače s unijní doménou.

Ne vždy se žádosti vyhoví

Za posledních 5 let obdržel Google více než 3 miliony žádostí o odstranění odkazů. Vyhověl jim přibližně ve 45 procentech případů. Google totiž samostatně posuzuje oprávněnost žádosti a zdaleka ne vždy žadateli vyhoví. Pokud není žadatel s výsledkem spokojen, je možné, aby se obrátil na příslušné dozorčí nebo soudní orgány.

Původní rozhodnutí z roku 2014 bylo vydáno na základě žádosti Španěla, který žádal odstranění odkazu na internetu, jež informoval o jeho dluzích na sociálním zabezpečí. Španěl žádal odstranění tohoto odkazu, jelikož svůj dluh již dávno uhradil a nyní by mu tento článek mohl způsobovat potíže. Unijní soud mu vyhověl a Googlu musel záznam odstranit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *