České klienty bank napadla nebezpečná aplikace

Bezpečnostní experti ze společnosti Eset mají v posledních měsících skutečně napilno a zásobují nás jedním odhaleným problémem za druhým. V několika uplynulých dnech se nám skrze některá média donesly informace o další nebezpečné aplikace, která napadá klienty domácích bank. Škodlivý kód se objevil také v zahraničí, nicméně největší koncentrace se, dle slov představitelů zmiňované společnosti, nachází právě tady u nás.

Cílení na androidy

Nebezpečná aplikace se zaměřila na mobilní telefony s Androidem, protože se ukryla v nástroji pro překládání textů. Tento program si do svého mobilního telefonu stáhlo celkem deset tisíc lidí napříč celým světem. Z toho 5 000 z nich se nacházelo v České republice. Jedná se o prakticky stejný typ hrozby, která nás postihla koncem minulého roku a začátkem toho stávajícího. Ohrožení bezpečnosti se tedy kupí a specialisté na odhalování škodlivých kódů se musejí stále mít na pozoru.

Jak škodlivý kód funguje?

V okamžiku, kdy se kód dostane do mobilního telefonu, má za úkol zjistit, zda se v něm nenacházejí nějaké aplikace, které se dají zpeněžit. Dále se také pokouší dostat do bankovních aplikací, odkud následně dokáže odvést skutečně znatelné množství peněz k novému majiteli. To celé se samozřejmě děje dokonale ukryto za zády majitele mobilního zařízení a zároveň napadeného bankovního konta.

Závadná aplikace byla stažena z Google Play

V současné době už rizika pro další potenciální oběti hackerů již pominula, protože se aplikace nacházela pouze v online obchodě Google Play, odkud ji provozovatelé včasným zásahem stáhli. Hrozba ovšem samozřejmě stále trvá pro ty z vás, kteří si aplikaci na překlad textů, konkrétně Word Translator, stáhli již dříve. Pokud se tento problém týká vás, okamžitě byste měli začít jednat, dokud ještě není pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *