CCleaner infikoval mnoho počítačů

Pokud někdo potřebuje program, pomocí kterého dokáže dobře vyčistit svůj počítač, tak musíme říci, že je stále častěji doporučován hlavně jeden konkrétní. Ten nese název CCleaner a je třeba říci, že patří mezi naprostou špičku. Bohužel i on ukázal, že i když má pomáhat, tak naopak ublížil. A to z důvodu, že obsahoval virus, který se dostal do počítačů mnoha lidem.

Kde se virus v programu CCleaner vzal?

Určitě se není třeba obávat toho, že by se snad samotní autoři rozhodli daný škodlivý kód do programu sami vložit. Alespoň toto může být útěchou. Na drou stranu jen třeba říci, že se opětují diskuse spojené s tím, že tvůrci zvolili poměrně amatérský přístup, když dopustili, aby jim program nakazil hacker. To nebylo odhaleno a program CCleaner byl vypuštěný do světa.

Nakaženo bylo mnoho počítačů

Pokud se podíváme na to, kolik uživatelů bylo nakaženo, tak je číslo poměrně velké. Máme-li být konkrétní, tak je třeba říci, že se jedná o zhruba 2,27 miliona počítačů. Je tedy jasné, že se virus dotkl i uživatelů z České republiky. Kolik jich ale přesně je, to v tuto chvíli zatím jasné není.

Pokud máte pochyby o tom, zda patříte nebo nepatříte mezi ně, je vhodné se zamyslet, zda jste v poslední době CCleaner aktualizovali na nejnovější verzi. Pokud ne, pravděpodobně se vám daná hrozba vyhnula, jelikož nakažena byla jenom poslední aktualizace.

Co přesně hrozí?

Tvůrci programu, tedy společnost Avast jasně ukázala, že v tomto směru jasně šlápla vedle. A to i proto, že škody mohou být poměrně velké. Důvodem je hlavně to, že útočníci mohou jednoduše proniknout do konkrétního počítače, kde se mohou zaměřit hlavně na získání citlivých dat. Mezi hlavní patří třeba přístupy do internetového bankovnictví, stejně jako se může jednat třeba i o přístupy k různým uživatelským účtům v rámci četných webových služeb.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *