Apple zastavil objednávky od Pegatronu. Zákazníci se před Vánocemi obávají výpadku produkce

Kupujete rádi výrobky Apple? Hrozí, že jejich dostupnost na trhu by mohla být přechodně omezená. Tato americká společnost totiž dočasně pozastavila nové objednávky od tchajwanské firmy Pegatron. Důvodem má být podezření z porušování pracovního práva, a to především s ohledem na kodex chování pro dodavatele při zaměstnávání studentů.

Porušení práv studentů

Pegatron je přitom zcela nezbytnou součástí výrobního řetězce „jablečných“ výrobků. Podle všeho došlo k tomu, že Pegatron nesprávně označil studentské pracovníky a falšoval jejich záznamy. To mělo zamaskovat porušování kodexu, kterým se Pegatron jakožto dodavatel Applu zavázal řídit. Následkem toho mohli studenti vykonávat práci, která se netýkala jejich oboru, a pracovali také na nočních směnách nebo přesčas. Všechny tyto aktivity jsou však kodexem zakázány.

Apple proto minimálně prozatím neplánuje zadávat Pegatronu žádné nové objednávky, dokud nedojde k nápravě těchto chyb. Odhalení těchto podvodů vedlo mimo jiné k tomu, že byl propuštěn manažer, který měl mít dohled nad programem zaměstnávání studentů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Potíže s pracovním právem

Apple je v oblasti pracovního práva dlouhodobě kritizován ze strany aktivistů. Ti tvrdí, že nedostatečně koriguje, jakým způsobem provádí zásady pracovního práva jeho dodavatelé především z asijských zemí. Apple na tato obvinění reagoval rozsáhlým vyšetřováním, což vedlo mimo jiné i k tomu, že bylo v roce 2017 odhaleno rozsáhlé porušování pracovního práva v čínské továrně Foxconn.

Horší dostupnost?

Ihned po vydání této zprávy se objevily obavy, zda bude Apple výpadek výroby schopen nahradit a zda se nezhorší dostupnost produktů. Tyto obavy nebyly ze strany vedení nijak oficiálně komentovány, takže zatím můžeme jen odhadovat.

Už nyní ale pracují dodavatelé naplno, jelikož před Vánocemi poptávka tradičně raketově stoupá. Zájem o některé novinky je dokonce již tak vysoký, že čekací lhůty mohou být dokonce delší než jeden měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *