Amazon čelí obvinění ze zneužívání dat obchodníků

Amazon v Evropě narazil. Aktuálně čelí řízení s Evropskou komisí, která tvrdí, že americká obchodní společnost porušila pravidla hospodářské soutěže. Podle názoru Evropské unie měl tento technologický gigant zneužívat svého silného postavení na trhu. To se mělo projevit tak, že Amazon zneužíval své postavení ve vztahu k obchodníkům, kteří skrze tuto platformu prodávají své zboží.

Neoprávněné shromažďování a analyzování informací

Podle místopředsedkyně komise Vestagerové Amazon neoprávněně využívá data obchodníků, a získává tak nespravedlivou konkurenční výhodu. Zatím ale není o ničem rozhodnuto. Společnost bude mít možnost se proti obviněním bránit a prokázat, že pravidla neporušuje.

Pokud by se to ale nepovedlo, může Komise uložit firmě pokutu až do výše deseti procent z jejích ročních tržeb. To by v případě Amazonu mohlo být až astronomických 28 miliard dolarů (což je téměř 628 miliard Kč).

Amazon se vůči obvinění již oficiálně ohradil. Uvedl to s odkazem na to, že na globálním trhu maloobchodního prodeje se podílí méně než jedním procentem. V aktuální situaci pandemie koronaviru se však internetové prodeje soustavně zvyšují.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyšetřování trvá již více než rok

Komise se tomuto případu věnuje už více než rok. Pochybení lze podle ní spatřovat především v tom, jaké smlouvy společnost uzavírá s obchodníky, kteří nabízejí své výrobky na platformě Marketplace. Tyto kontrakty Amazonu umožňují analyzovat takto získané údaje a dává mu to nespravedlivou výhodu.

Jako by to nestačilo, teprve před pár dny komise zahájila vyšetřování údajného dalšího pochybení ze strany této americké společnosti. Unijní orgány budou zkoumat to, zda Amazon ve svém internetovém obchodě nezvýhodňuje vlastní nabídky. Technologický gigant z USA pravděpodobně bude mít hodně co vysvětlovat, aby se tučné pokutě vyhnul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *