Intel Atom díky své špatné pověsti končí

Všichni známe Intel, naprostá většina čtenářů zná značku procesorů Intel Atom, ale co si pod ní představujeme? Většinou vcelku nevýkonné CPU, a proto se blíží jejich konec.

Na úvod, pro neznalou menšinu, lekce historie. Procesory Intel Atom patří do rodiny IA32 a Intel 64 mikroprocesorů a jsou navrhovány s ohledem na co nejnižší spotřebu. Jejich historie sahá až do roku 2003, kdy na trh byly uvedeny úsporné procesory Intel Centrino, později přejmenované na Centrino Atom.

Atomy, jak je známe dnes, byly uvedeny v roce 2008 jako nové úsporné procesory postavené na 45nm výrobní technologii určené do mobilních zařízení, především netbooků. V netboocích se proslavily bohužel ne příliš dobře. Díky snaze inženýrů o co nejnižší spotřebu, tedy o co nejúspornější čip, měly tyto procesory mizerný výkon. Netbooky byly pomalé i na moderní webové stránky. Jediné, co zvládaly tak nějak s rozumem, bylo psaní textů, ale na tak miniaturní klávesnici se i tato vcelku primitivní činnost stávala překážkou. Zkrátka po počátečním boomu nebyl žádný rozumný důvod k nákupu netbooků. Vývoj však šel dál. Procesory Atom začaly nabírat na výkonu, netbooky se staly použitelné, alespoň po výkonové stránce, a dokonce se nyní začínají objevovat čím dál častěji ve smartphonech.

Už je však pozdě. Díky minulosti jsou veřejností „Atomy“ vnímány jako pomalé „bazmeky“, které kazí image firmy a samozřejmě prodeje. Intel se proto rozhodl černé ovce zbavit a pokračovat se značkami Pentium a Celeron jako úsporným a cenově dostupným řešením. Intel si změnou slibuje hlavně vyšší prodeje smartphonů se svými procesory. První náhrada Atomu, Intel Pentium, která už bude založena na architektuře Haswell, nás čeká v září. Celerony následují v roce 2014.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *