Ivy Bridge-E dorazí před 11. září

Jednička na trhu procesorů, Intel, uvede novou generaci Core i7 procesorů, jež patří do high-end segmentu. Půjde o procesory řady Ivy Bridge-E.

Zahájení prodeje těchto nových čipů, konkrétně Core i7-4960X Extreme Edition, Core i7-4930K a Core i7-4820K, bude v některých zemích už 4. září. Poslední cílové trhy se jich dočkají o týden později, 11. září. Zdali mezi ony trhy patří i Česká republika, těžko říci, ale nejspíše ano. Koneckonců předchozí high-end procesory Intelu zde v prodeji byly.

Intel Core i7-4960X je šestijádrový procesor s nominální frekvencí 3,60 GHz. Technologie Turbo Boost pak procesor „přetočí“ maximálně o 400 MHz na rovných 4,00 GHz. Procesor disponuje poměrně velkou 15 MB L3 mezipamětí (cache). Druhý uvedený procesor, Intel Core i7-4930K, disponuje také šesti jádry, nominální frekvence je však o 200 MHz nižší, tedy 3,40 GHz. Snížená je také maximální Turbo Boost frekvence, a to na 3,90 GHz. L3 cache je pak „pouze“ 12 MB. Třetí, Intel Core i7-4820K, je pouze čtyřjádrový, ovšem s nejvyšší nominální frekvencí ze všech tří modelů, 3,70 GHz. Turbo Boost maximum je stanoveno na 3,90 GHz. Procesor disponuje 10 MB L3 cache.

Všechny tři nové procesory jsou založeny na 22 nm výrobní technologii (Ivy Bridge-E) a pasují do soketu LGA2011. Výhodou jsou odemčené BClk násobiče, což ocení hlavně overclockeři. Co potěší všechny budoucí majitele, procesory jsou plně kompatibilní se stávajícími deskami založenými na čipsetu X79 Express. Stačí pouze stáhnout aktualizaci BIOSu od výrobce desky. To, že nové procesory jsou kompatibilní se stávajícím high-end čipsetem, ovšem nevylučuje uvedení nového čipsetu, který by nabídl více SATA 6 Gb/s portů a integrovaný USB 3.0 řadič. Bohužel přesné datum uvedení takového čipsetu známo není.

Na závěr se podívejte na nedávno uniklou velmi zajímavou roadmapu Intelu pro desktop procesory. Mimo jiné uvidíte, že s novými i7 se počítá do poloviny příštího roku.

Roadmapa Intelu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *