Nečtěte příspěvky nudných přátel na Facebooku

Jak je to vlastně se zobrazováním vašich příspěvků na Facebooku? Facebook prozradil, podle jakých kriterií a komu se zobrazují příspěvky v News Feedu.

Velký poprask totiž způsobil článek na BuzzFeedu, jehož autor tvrdí, že odeslané příspěvky se téměř nikomu nezobrazují. Kvůli tomu Facebook svolal malou tiskovou konferenci, na které se snažil vysvětlit, jak přesně News Feed (Kanál novinek) funguje. Kromě toho také uvedl dvě nové funkce – Story Bump (viz obrázek) a Last Actor. V současné době se tedy Facebook snaží vybírat takový obsah, který bude pro uživatele zajímavý.

Dříve byl používán Edge Rank, nyní jsou v jeho návaznosti použity filtry, které používají dostupné informace k tomu, aby Facebook mohl nabídnout nanejvýše personalizovaný obsah. Mezi zmíněné informace patří například to, s kým nejčastěji komunikujete, co se vám líbí, nebo druhy příspěvků, na něž z největší části reagujete.

Technický ředitel zabývající se hodnocením příspěvků v News Feedu, Lars Backstrom, vysvětluje, že každý příspěvek dostane přidělený určitý počet bodů (rank) na základě jednotlivých faktorů. Sem patří počet komentářů, počet označení „To se mi líbí“ nebo typ obsahu. Backstrom uvádí k poslednímu bodu jednoduchý příklad – pokud více sdílíte fotografie (oproti textovým příspěvkům), tak právě fotografie obdrží větší rank. Naopak, jestliže jde o příspěvky vázající se k určitému datu (narozeniny nebo jiné typy událostí), obdrží nižší skóre, pokud datum už uplynulo.

Facebook Story Bump

Funkce Story Bump funguje na trochu odlišném principu. Pokud jste daný příspěvek nepřečetli, anebo zaznamenal od poslední návštěvy velký nárůst počtu interakci, dostane se před příspěvky s nižším rankem na vrcholné pozice v Kanálu novinek. Story Bump prozatím funguje jen na webové verzi Facebooku, brzy by se ale funkce měla objevit i na mobilní aplikaci.

Last Actor, podle Backstromových slov, zachycuje aktuální stav mysli. Zatímco všechny ostatní funkce berou v potaz dlouhodobější období, Last Actor se zabývá pouze poslední činností. Pokud budete kupříkladu ráno komunikovat s určitou osobou skrze chat, mohou poté příspěvky dané osoby získat větší prioritu, tudíž se dostanou před ostatní příspěvky. Tato funkce, na rozdíl od Story Bump, funguje jak na webové verzi, tak i na mobilní aplikaci.

Z nových funkcí tedy vyplývá, že musíte být pro své přátelé zajímaví, aby s vámi komunikovali. Nebo možná postačí nerozesílat pozvánky do FamrVille a jiných her.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *